HP Laptop 17-CP2025DX 15.6" Ryzen 5 7520U 2.80GHz 8GB RAM 512GB SSD
HP Laptop 17-CP2025DX 15.6" Ryzen 5 7520U 2.80GHz 8GB RAM 512GB SSD
PayMore Chelsea
SKU:NY03-12468A-R2R3
Couldn't load pickup availability
HP Laptop 17-CP2025DX 15.6" Ryzen 5 7520U 2.80GHz 8GB RAM 512GB SSD
Items included in this sale:
- HP Laptop 17-CP2025DX 15.6" Ryzen 5 7520U 2.80GHz 8GB RAM 512GB SSD
- Geniune Charger
*Please note, if it is not listed it is not included - such as power cables or other accessories.
Specifications:
| Collection | Windows Laptops |
| Sub-Collection | HP Laptop |
| Brand | HP |
| Model | Laptop |
| MPN | 17-CP2025DX |
| Release Year | 2025 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Brand | AMD |
| Processor | Ryzen 5 7520U |
| Processor Speed | 2.80GHz |
| GPU/Graphics Card | N/A |
| Memory (RAM) | 8GB RAM |
| Storage 1 | 512GB |
| Storage Type 1 | SSD |
| Storage 2 | N/A |
| Storage Type 2 | N/A |
| Screen Size | 15.6" |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Integrated Graphics | AMD Radeon Graphics |
| Display | HD LCD |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Bluetooth | Yes |
| Webcam | Yes |
| Microphone | Yes |
| Touch Screen |
No
|
| Backlit Keyboard |
No
|
| WiFi | Yes |
| Color | Slate Gray |
| Absolute/Computrace Enabled? | N/A |
| MFG Warranty? |
No
|
| Condition | Good |
| Connections |
HDMI Port
3.5mm Headphone/Microphone Combo
USB-A 3.0 Port
2x USB-A 3.2 Gen 1 Port
USB-C 3.2 Gen 2 Port
Proprietary Docking Port
|
| UPC | N/A |
| Serial# | 1H9547014D |
Cosmetic condition:
This device is in good cosmetic condition overall, with minimal wear on the top, bottom, and all four sides. The ports are clean and in good condition. The screen is in good condition with minor wear and scuffs, and the keyboard shows minor wear and signs of use. The hinges are sturdy, in good condition, and function properly, and the bezel is in good cosmetic condition with little to no wear. Please view our close up photos, as these are taken of the actual item being offered for sale.
Functionality condition:
The display is fully functional with no damage or issues. The device connects to WiFi networks without problems, and audio playback was tested by playing a video. The keyboard has also been tested, and all keys function properly.
Share

Unlock Instant Discounts with Your Trade-In!
Turn your old or even broken devices into immediate savings! When you trade in while shopping in-store, we'll apply the value of your trade-in directly to your purchase — helping you pay less today. It's the smartest way to upgrade, save money, and get more for what you love.