HP Pavilion x360 Convertible 14-BS253CL 14" i5-8265U 1.6GHz 8GB RAM 1TB SSD
HP Pavilion x360 Convertible 14-BS253CL 14" i5-8265U 1.6GHz 8GB RAM 1TB SSD
PayMore Chelsea
SKU:NY03-10933B-R2R1
Couldn't load pickup availability
HP Pavilion x360 Convertible 14-BS253CL 14" i5-8265U 1.6GHz 8GB RAM 1TB SSD
Items included in this sale:
- HP Pavilion x360 Convertible 14-BS253CL 14" i5-8265U 1.6GHz 8GB RAM 1TB SSD
- Hp 45W Charger
- Sorry, no box or anything else included
*Please note, if it is not listed it is not included - such as power cables or other accessories.
Specifications:
| Collection | Windows Laptops |
| Sub-Collection | HP Laptop |
| Brand | HP |
| Model | Pavilion x360 Convertible |
| MPN | 14-BS253CL |
| Release Year | 2019 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Brand | Intel |
| Processor | i5-8265U |
| Processor Speed | 1.6GHz |
| GPU/Graphics Card | N/A |
| Memory (RAM) | 8GB RAM |
| Storage 1 | 1TB |
| Storage Type 1 | SSD |
| Storage 2 | N/A |
| Storage Type 2 | N/A |
| Screen Size | 14" |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Integrated Graphics | Intel UHD Graphics 620 |
| Display | FHD Touchscreen LCD |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Bluetooth | Yes |
| Webcam | Yes |
| Microphone | Yes |
| Touch Screen | Yes |
| Backlit Keyboard | Yes |
| WiFi | Yes |
| Color | Natural Silver |
| Absolute/Computrace Enabled? | N/A |
| MFG Warranty? |
No
|
| Condition | Fair |
| Connections |
HDMI Port
3.5mm Headphone/Microphone Combo
SD Card Reader
USB‑C port
2x USB‑A ports
|
| UPC | N/A |
| Serial# | 8CG84492V7 |
Cosmetic condition:
The top and bottom case are in fair condition with scuffs, dents, scratches, and general wear, including some semi-deep scratches that are easily visible. The sides are also in fair condition, showing a few deep scratches, dents, and wear. All ports are clean and in good condition. The screen and keyboard are in good condition with minor wear and signs of use. The hinges are sturdy, in good condition, and function properly, and the bezel remains in good cosmetic condition with little to no wear. Please view our close up photos, as these are taken of the actual item being offered for sale.
Functionality condition:
The LCD is fully functional with no damage or issues. The device connects to Wi‑Fi networks reliably, and audio was tested by playing a video with normal results. The keyboard has also been tested, and all keys work properly.
Share

Unlock Instant Discounts with Your Trade-In!
Turn your old or even broken devices into immediate savings! When you trade in while shopping in-store, we'll apply the value of your trade-in directly to your purchase — helping you pay less today. It's the smartest way to upgrade, save money, and get more for what you love.