2019 Apple MacBook Air 13.3" i5 1.6GHz 8GB RAM 128GB SSD Silver A1932
2019 Apple MacBook Air 13.3" i5 1.6GHz 8GB RAM 128GB SSD Silver A1932
PayMore Chelsea
SKU:NY03-12530A-R1R3
Couldn't load pickup availability
2019 Apple MacBook Air 13.3" i5 1.6GHz 8GB RAM 128GB SSD Silver A1932
Items included in this sale:
- 2019 Apple MacBook Air 13.3" i5 1.6GHz 8GB RAM 128GB SSD Silver A1932
- Sorry, no box or anything else included
*Please note, if it is not listed it is not included - such as power cables or other accessories.
Specifications:
| Collection | Apple Computers |
| Sub-Collection | Apple MacBook (Intel) |
| Brand | Apple |
| Model | MacBook Air |
| MPN | A1932 |
| Release Year | 2019 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor | i5 |
| Processor Generation | 8th Gen |
| Processor Cores | Dual Core |
| Processor Speed | 1.6GHz |
| Graphics Card (GPU) | N/A |
| Memory (Ram) | 8GB RAM |
| Storage |
128GB
|
| Storage Type | SSD |
| Integrated Graphics | Intel UHD Graphics 617 |
| Screen Size | 13.3" |
| Display | Retina LCD |
| Resolution | 2560 x 1600 |
| Retina | Yes |
| Touch Bar? |
No
|
| Fingerprint Sensor? | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Webcam | Yes |
| Microphone | Yes |
| WiFi | Yes |
| Color | Silver |
| Has Limited Warranty? | No Apple Limited Warranty |
| Has AppleCare+? | No AppleCare+ |
| Condition | Good |
| Operating System | sonoma 14.8.5 |
| Connections |
2x Thunderbolt 3 Port/USB-C
3.5mm Audio Jack
|
| Cycle Count | 609 |
| Battery Condition | Normal |
| UPC | N/A |
| Serial# | FVFZQ2WYLYWJ |
| Password | password |
Cosmetic condition:
The top and bottom are in good cosmetic condition with minimal wear, and all ports are clean and in good condition. The screen and keyboard are in good condition with some minor wear and scuffs, and the hinges are sturdy and functioning properly. The sides are in fair condition with deep scratches, dents, and wear, and the bezel is also in fair condition with signs of use, including scuffs, dents, and scratches. Please view our close up photos, as these are taken of the actual item being offered for sale.
Functionality condition:
The LCD is fully functional with no damage or issues. The device connected to a WiFi network without problems, and audio played clearly during video testing. The keyboard and touch functions were also tested, and all keys and touch features worked properly.
Share

Unlock Instant Discounts with Your Trade-In!
Turn your old or even broken devices into immediate savings! When you trade in while shopping in-store, we'll apply the value of your trade-in directly to your purchase — helping you pay less today. It's the smartest way to upgrade, save money, and get more for what you love.