2019 Apple MacBook Pro 16" i7 2.6GHz 16GB RAM 512GB SSD Silver A2141
2019 Apple MacBook Pro 16" i7 2.6GHz 16GB RAM 512GB SSD Silver A2141
PayMore Chelsea
SKU:NY03-12533A-R1R3
Couldn't load pickup availability
2019 Apple MacBook Pro 16" i7 2.6GHz 16GB RAM 512GB SSD Silver A2141
Items included in this sale:
- 2019 Apple MacBook Pro 16" i7 2.6GHz 16GB RAM 512GB SSD Silver A2141
- Sorry, no box or anything else included
*Please note, if it is not listed it is not included - such as power cables or other accessories.
Specifications:
| Collection | Apple Computers |
| Sub-Collection | Apple MacBook (Intel) |
| Brand | Apple |
| Model | MacBook Pro |
| MPN | A2141 |
| Release Year | 2019 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor | i7 |
| Processor Generation | 9th Gen |
| Processor Cores | 6 Core |
| Processor Speed | 2.6GHz |
| Graphics Card (GPU) | AMD Radeon Pro 5300M |
| Memory (Ram) | 16GB RAM |
| Storage |
512GB
|
| Storage Type | SSD |
| Integrated Graphics | Intel UHD Graphics 630 |
| Screen Size | 16" |
| Display | Retina LCD |
| Resolution | 3072 x 1920 |
| Retina | Yes |
| Touch Bar? | Yes |
| Fingerprint Sensor? | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Webcam | Yes |
| Microphone | Yes |
| WiFi | Yes |
| Color | Silver |
| Has Limited Warranty? | No Apple Limited Warranty |
| Has AppleCare+? | No AppleCare+ |
| Condition | Good |
| Operating System | Catalina 10.15.7 |
| Connections |
4x Thunderbolt 3 Port/USB-C
3.5mm Audio Jack
|
| Cycle Count | 1383 |
| Battery Condition | Normal |
| UPC | N/A |
| Serial# | C02ZJ7SJMD6P |
| Password | password |
Cosmetic condition:
The top and all four sides are in good cosmetic condition with minimal wear, and the ports are clean and in good condition. The screen and keyboard show minor wear, including light scuffs and signs of use. The hinges are sturdy and function properly, and the bezel is in good cosmetic condition with little to no wear. The bottom is in fair condition with scuffs, dents, scratches, and general wear, including some semi-deep scratches that are easily visible. Please view our close up photos, as these are taken of the actual item being offered for sale.
Functionality condition:
The LCD is fully functional with no damage or issues. I connected it to a WiFi network, played a video to test the audio, and confirmed that both WiFi and sound work properly. The keyboard has been tested and all keys function as they should, and the touch functions are fully functional.
Share

Unlock Instant Discounts with Your Trade-In!
Turn your old or even broken devices into immediate savings! When you trade in while shopping in-store, we'll apply the value of your trade-in directly to your purchase — helping you pay less today. It's the smartest way to upgrade, save money, and get more for what you love.