Asus Zenbook Flip UX360CA 13.3" m3-6Y30 1.5GHz 8GB RAM 128GB SSD
Asus Zenbook Flip UX360CA 13.3" m3-6Y30 1.5GHz 8GB RAM 128GB SSD
PayMore Chelsea
SKU:NY03-RCY1380-R2R5
Couldn't load pickup availability
Asus Zenbook Flip UX360CA 13.3" m3-6Y30 1.5GHz 8GB RAM 128GB SSD
Items included in this sale:
- Asus Zenbook Flip UX360CA 13.3" m3-6Y30 1.5GHz 8GB RAM 128GB SSD
- Aftermarket Charger
- Sorry, no box or anything else included
*Please note, if it is not listed it is not included - such as power cables or other accessories.
Specifications:
| Collection | Windows Laptops |
| Sub-Collection | Asus Laptop |
| Brand | Asus |
| Model | Zenbook Flip |
| MPN | UX360CA |
| Release Year | 2016 |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Processor Brand | Intel |
| Processor | m3-6Y30 |
| Processor Speed | 1.5GHz |
| GPU/Graphics Card | N/A |
| Memory (Ram) | 8GB RAM |
| Storage 1 | 128GB |
| Storage Type 1 | SSD |
| Storage 2 | N/A |
| Storage Type 2 | N/A |
| Screen Size | 13.3" |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Integrated Graphics | Intel HD Graphics 515 |
| Display | FHD Touchscreen LCD |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Bluetooth | Yes |
| Webcam | Yes |
| Microphone | Yes |
| Touch Screen | Yes |
| Backlit Keyboard |
No
|
| WiFi | Yes |
| Color | Mineral Grey |
| Absolute/Computrace Enabled? | N/A |
| MFG Warranty? |
No
|
| Condition | Fair |
| Connections |
USB 3.0 Type-A
USB 3.0 Type-C
Micro HDMI
SD Card Reader (Full-Size SD)
3.5mm Headphone/Microphone Combo Jack
DC-in (charging port)
|
| UPC | N/A |
| Serial# | G5N0CX141053218 |
Cosmetic condition:
The top is in good cosmetic condition with minimal wear. The bottom and sides are in fair condition, with visible scuffs, dents, scratches, and general wear, including some deep or semi-deep scratches. The ports are clean and in good condition. The screen and keyboard are in good condition with minor wear and light scuffing from normal use. The hinge is functional but slightly loose. The bezel is in good cosmetic condition with little to no wear. Please view our close up photos, as these are taken of the actual item being offered for sale.
Functionality condition:
The display is fully functional with no damage or issues. The device connects to Wi‑Fi networks without any problems, and the audio was tested by playing a video. The keyboard was tested and all keys work properly, and it includes both English lettering and Hebrew characters. Touch functionality was also tested and works as it should.
Share

Unlock Instant Discounts with Your Trade-In!
Turn your old or even broken devices into immediate savings! When you trade in while shopping in-store, we'll apply the value of your trade-in directly to your purchase — helping you pay less today. It's the smartest way to upgrade, save money, and get more for what you love.