Lenovo IdeaPad Slim 3 15Q8X10 15.3" Snapdragon X 2.9GHz 16GB RAM 256GB SSD
Lenovo IdeaPad Slim 3 15Q8X10 15.3" Snapdragon X 2.9GHz 16GB RAM 256GB SSD
PayMore Chelsea
SKU:NY03-12595A-R2R1
Couldn't load pickup availability
Lenovo IdeaPad Slim 3 15Q8X10 15.3" Snapdragon X 2.9GHz 16GB RAM 256GB SSD
Items included in this sale:
- Lenovo IdeaPad Slim 3 15Q8X10 15.3" Snapdragon X 2.9GHz 16GB RAM 256GB SSD
- Genuine Charger
- Sorry, no box or anything else included.
*Please note, if it is not listed it is not included - such as power cables or other accessories.
Specifications:
| Collection | Windows Laptops |
| Sub-Collection | Lenovo Laptop |
| Brand | Lenovo |
| Model | IdeaPad Slim 3 |
| MPN | 15Q8X10 |
| Release Year | 2025 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Brand | Qualcomm |
| Processor | Snapdragon X |
| Processor Speed | 2.9GHz |
| GPU/Graphics Card | N/A |
| Memory (Ram) | 16GB RAM |
| Storage 1 | 256GB |
| Storage Type 1 | SSD |
| Storage 2 | N/A |
| Storage Type 2 | N/A |
| Screen Size | 15.3" |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Integrated Graphics | Qualcomm Adreno X1-45 |
| Display | FHD+ Touchscreen LCD |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Bluetooth | Yes |
| Webcam | Yes |
| Microphone | Yes |
| Touch Screen | Yes |
| Backlit Keyboard | Yes |
| WiFi | Yes |
| Color | Luna Grey |
| Absolute/Computrace Enabled? | N/A |
| MFG Warranty? | Yes
March 2027
|
| Condition | Good |
| Connections |
2x USB-A 3.2 Gen 1 Port
USB-C 3.2 Gen 1 Port
SD Card Reader
HDMI Port
3.5mm Headphone/Microphone Combo
DC-In Power Connector
|
| UPC | N/A |
| Serial# | PF5Z4E6T |
| CPU Core Count | 8 Core |
Cosmetic condition:
The top, bottom, and all four sides are in good cosmetic condition with minimal wear. The ports are clean and in good condition. The screen is in good condition with minor wear and scuffs, and the keyboard shows minor wear and signs of use. The hinges are sturdy, in good condition, and function properly, and the bezel is in good cosmetic condition with little to no wear. Please view our close up photos, as these are taken of the actual item being offered for sale.
Functionality condition:
The display is fully functional with no damage or issues. The device connects to WiFi networks, and audio was tested by playing a video. The keyboard was also tested and all keys work properly, and the touch functions have been tested and are fully functional.
Share

Unlock Instant Discounts with Your Trade-In!
Turn your old or even broken devices into immediate savings! When you trade in while shopping in-store, we'll apply the value of your trade-in directly to your purchase — helping you pay less today. It's the smartest way to upgrade, save money, and get more for what you love.